Ergenlik Psikolog Danışmanlık

Ergenlik Psikolojisi

Ergenler İçin Psikolog Randevusu

Ergen ve Ebeveyn Danışmanlığı

Ergenlik dönemi ebeveynler ve ergenler için zor bir süreç,

en zorlanan kim diye sorsanız iki taraf da “Benim!” diyecektir.
Gelin görün ki insan hayatının belli başlı dönüm noktalarından biri olan ergenlik  dönemi, ergenin kendisi için tabi ki en zordur.
Kimlik gelişimi, gelişiminin getirdiği ödevler, yetişkinliğe hazırlık, içsel çatışmalar ve bunun yanı sıra otorite olan aile, öğretmen ve sistemle girilen savaş…
Şüphesiz stres ve fırtına yılları dalgalı bir denizde kaptan harici yardımcı mürettebat için de zorlu bir yolculuk olacak…
Ergen hem sizi eleştiren, yaşam biçimi sizinle alabildiğine ters düşen, sebebini anlayamadığınız seçimler yapacak, sizi hayatından uzaklaştıracak hem de ihtiyaç duyduğu her anda ulaşılabilir ve onun yanında olmanızı isteyen gizli bir teminat beklentisi içinde olan bir anlaşma yürütecek.
Unutmayın ki;
Ergenlik döneminde verilen kararlar, bireylerin yetişkinliğe geçiş yollarını güçlü biçimde etkiler. (Linzey, Thompson ve Spring, 1988)
Ergenlik içinde bulunan pek çok değişken, görev, rol ve geleceğe hazırlık süreci bakımından gelen stres ve tehlikeye açıklıkla birlikte yanında riskleri de getiriyor.
Ergen ve ebeveyn her ne kadar görünürde çatışsa da birbirinin destekçisi ve güvenli ilk sığınacağı liman olmalı; hal böyle iken çatışmalar ve stresin ilişkinizi gölgelemesine ya da daha da vahimi ele geçirmesine izin vermeyin.
Çözüm yoluna gidin, yanlış giden bir şeyler sezdiginizde, destek ihtiyacı hissettiğinizde uzmanlardan yardım istemekten çekinmeyin.
Bu dalgalı denizde dümeni yönetebilme ve dalgalarda kaybolmama, daha az stresli bir yolculuk yapma konforunu da sağlayacaktır. Hem de riskleri en aza indirip, sağlıklı bir geçişi kolaylaştırır.